AYRSHIRE CLUBS IN THE SCOTTISH JUNIOR CUP (2000-2001)

First Round
ARDROSSAN WINTON ROVERS   v    Petershill...................3-3, 0-6
AUCHINLECK TALBOT         v    Bathgate Thistle..................6-2
BEITH JUNIORS             v    FC Stoneywood.....................2-0
Coupar Angus              v    KILWINNING RANGERS................0-5
CRAIGMARK BURNTONIANS     v    Glasgow Perthshire................0-2
GLENAFTON ATHLETIC        v    Arthurlie.........................6-3
IRVINE VICTORIA           v    Brechin Victoria..................9-0
MAYBOLE JUNIORS           v    Bellshill Athletic................2-1
MUIRKIRK JUNIORS          v    Kilsyth Rangers...................0-1
SALTCOATS VICTORIA        v    Renfrew...........................1-2
St. Anthony's             v    HURLFORD UNITED...................1-2
WHITLETTS VICTORIA        v    Dunipace.........................0-10
Second Round
Aberdeen Lads Club        v    ARDEER THISTLE...............2-2, 2-3
Armadale Thistle          v    TROON.............................4-0
AUCHINLECK TALBOT         v    LUGAR BOSWELL THISTLE........2-2, 2-1
Blantyre Victoria         v    ANNBANK UNITED....................1-0
Burghead Thistle          v    CUMNOCK JUNIORS...................0-3
DALRY THISTLE             v    Bankfoot Athletic.................2-1
Dunbar United             v    IRVINE MEADOW X1..................2-1
Hill o' Beath Hawthorn    v    GLENAFTON ATHLETIC................3-0
HURLFORD UNITED           v    Hall Russell United...............5-0
IRVINE VICTORIA           v    Inverurie Loco Works..............0-1
KILWINNING RANGERS        v    KILBIRNIE LADESIDE................3-1
MAYBOLE JUNIORS           v    DARVEL JUNIORS....................4-3
Pumpherston               v    BEITH JUNIORS.....................1-0
Stonehaven                v    KELLO ROVERS............2-2, 3-3, 3p1
Sunnybank                 v    LARGS THISTLE................1-1, 1-4
Third Round
Crossgates Primrose       v    KILWINNING RANGERS................0-2
Downfield                 v    MAYBOLE JUNIORS...................1-2
Hermes                    v    ARDEER THISTLE...............1-1, 1-4
LARGS THISTLE             v    Glasgow Perthshire...........0-0, 2-0
Lochee Harp               v    AUCHINLECK TALBOT.................2-3
Pumpherston               v    CUMNOCK JUNIORS...................0-2
Thornton Hibs             v    DALRY THISTLE.....................3-1
Whitburn                  v    HURLFORD UNITED...................2-1
Fourth Round
ARDEER THISTLE            v    Kilsyth Rangers...................2-0
AUCHINLECK TALBOT         v    Longside..........................3-0
LARGS THISTLE             v    Neilston..........................1-0
MAYBOLE JUNIORS           v    Formartine United............1-1, 0-2
Newtongrange Star         v    CUMNOCK JUNIORS...................4-1
Whitburn                  v    KILWINNING RANGERS................1-2
Fifth Round
ARDEER THISTLE            v    Dunbar United................2-2, 3-2
LARGS THISTLE             v    Kirkintilloch Rob Roy.............2-0
Maryhill                  v    AUCHINLECK TALBOT.................2-3
Newtongrange Star         v    KILWINNING RANGERS...........2-2, 3-5
Sixth Round
AUCHINLECK TALBOT         v    ARDEER THISTLE...............2-2, 1-0
Carnoustie Panmure        v    KILWINNING RANGERS................1-0
LARGS THISTLE             v    Shettleston..................2-2, 1-3
Semi Final
Renfrew                   v    AUCHINLECK TALBOT.................1-0