AYRSHIRE CLUBS IN THE SCOTTISH JUNIOR CUP (1999-2000)

First Round
ARDEER THISTLE            v    Carnoustie Panmure...........0-0, 1-3
BEITH JUNIORS             v    Bellshill Athletic................1-0
DALRY THISTLE             v    AUCHINLECK TALBOT.................0-4
IRVINE MEADOW X1          v    Formartine United.................2-0
IRVINE VICTORIA           v    Forth Wanderers...................2-0
Islavale                  v    MUIRKIRK JUNIORS..................1-0
LARGS THISTLE             v    Portgordon United.................4-0
SALTCOATS VICTORIA        v    Deveronside.......................3-1
Second Round
Aberdeen East End         v    CRAIGMARK BURNTONIANS.............1-2
ARDROSSAN WINTON ROVERS   v    Lochore Welfare...................1-7
Baillieston               v    ANNBANK UNITED....................5-1
Bonnybridge               v    KILBIRNIE LADESIDE................2-3
CUMNOCK JUNIORS           v    Hermes............................4-1
Dundee Violet             v    HURLFORD UNITED...................1-0
GLENAFTON ATHLETIC        v    Newburgh..........................4-2
IRVINE MEADOW X1          v    Whitburn.....................2-2, 0-5
IRVINE VICTORIA           v    Downfield........................ 5-1
KELLO ROVERS              v    Kirriemuir Thistle................3-1
Kelty Hearts              v    BEITH JUNIORS.....................3-0
KILWINNING RANGERS        v    DARVEL JUNIORS....................3-1
LUGAR BOSWELL THISTLE     v    Aberdeen Lads Club................1-2
Luncarty                  v    MAYBOLE JUNIORS...................1-3
Newtongrange Star         v    SALTCOATS VICTORIA................2-1
Parkvale                  v    LARGS THISTLE.....................1-7
Tranent                   v    WHITLETTS VICTORIA...............10-0
TROON                     v    Crossgates Primrose...............3-1
Vale of Clyde             v    AUCHINLECK TALBOT............1-1, 0-2
Third Round
CUMNOCK JUNIORS           v    FC Stoneywood.....................3-0
Glenrothes                v    AUCHINLECK TALBOT.................2-1
KILBIRNIE LADESIDE        v    Kinnoull..........................4-2
KILWINNING RANGERS        v    Benburb......................0-0, 1*2
LARGS THISTLE             v    Lochore Welfare...................1-0
Larkhall Thistle          v    CRAIGMARK BURNTONIANS.............5-2
MAYBOLE JUNIORS           v    IRVINE VICTORIA...................3-0
Petershill                v    GLENAFTON ATHLETIC................2-3
Shettleston               v    KELLO ROVERS......................5-1
TROON                     v    Lanark United.....................2-3
Fourth Round
Carnoustie Panmure        v    LARGS THISTLE................0-0, 2-0
CUMNOCK JUNIORS           v    Kelty Hearts.................0-0, 2-1
GLENAFTON ATHLETIC        v    Glenrothes........................6-0
KILBIRNIE LADESIDE        v    Dundee North End..................2-1
Pollok                    v    MAYBOLE JUNIORS...................0-1
Fifth Round
CUMNOCK JUNIORS           v    KILBIRNIE LADESIDE................3-1
Johnstone Burgh           v    GLENAFTON ATHLETIC................2-1
MAYBOLE JUNIORS           v    Arbroath Sporting Club............0-3
Sixth Round
Johnstone Burgh           v    CUMNOCK JUNIORS...................2-1