AYRSHIRE CLUBS IN THE SCOTTISH JUNIOR CUP (1998-1999)

First Round
HURLFORD UNITED           v    Brechin Victoria..................5-1
KELLO ROVERS              v    Benburb......................2-2, 1-2
Lanark United             v    SALTCOATS VICTORIA...........1-1, 1-0
LARGS THISTLE             v    Banks o' Dee.................0-0, 1-0
Lochee Harp               v    Whitletts Victoria................5-3
Maud                      v    DARVEL JUNIORS...............0-0, 0-3
Port Glasgow              v    KILWINNING RANGERS...........1-1, 0-4
Rutherglen Glencairn      v    MUIRKIRK JUNIORS.............1-1, 3-0
Second Round
ANNBANK UNITED            v    BEITH JUNIORS.....................1-4
Arbroath Victoria         v    GLENAFTON ATHLETIC................1-3
AUCHINLECK TALBOT         v    DALRY THISTLE.....................2-1
CRAIGMARK BURNTONIANS     v    St. Roch's........................2-0
Cumbernauld United        v    MAYBOLE JUNIORS...................3-2
CUMNOCK JUNIORS           v    COUPAR ANGUS......................7-0
Dalkeith Thistle          v    TROON.............................2-4
DARVEL JUNIORS            v    Rutherglen Glencairn..............0-4
Downfield                 v    IRVINE MEADOW X1..................2-5
HURLFORD UNITED           v    Inverurie Loco Works..............2-1
IRVINE VICTORIA           v    Jeanfield Swifts.............1-1, 2-1
KILBIRNIE LADESIDE        v    Dunipace..........................2-1
KILWINNING RANGERS        v    Strathspey Thistle................7-0
LARGS THISTLE             v    Hill o' Beath Hawthorn............0-1
Lochee Harp               v    LUGAR BOSWELL THISTLE........1-1, 1-0
Musselburgh Athletic      v    ARDEER THISTLE....................1-0
Oakley United             v    ARDROSSAN WINTON ROVERS......0-0, 2-3
Third Round
ARDROSSAN WINTON ROVERS   v    KILBIRNIE LADESIDE...........1-1, 0-2
AUCHINLECK TALBOT         v    Cambuslang Rangers...........0-0, 1-0
CRAIGMARK BURNTONIANS     v    Larkhall Thistle..................2-3
GLENAFTON ATHLETIC        v    Nairn St. Ninian..................9-1
HURLFORD UNITED           v    BEITH JUNIORS.....................1-4
IRVINE MEADOW X1          v    Linlithgow Rose...................1-2
IRVINE VICTORIA           v    Lanark United.....................0-1
KILWINNING RANGERS        v    TROON.............................3-2
Turriff United            v    CUMNOCK JUNIORS...................0-4
Fourth Round
Bonnyrigg Rose Athletic   v    BEITH JUNIORS.....................2-5
Fauldhouse United         v    CUMNOCK JUNIORS...................4-0
Glasgow Perthshire        v    AUCHINLECK TALBOT.................0-5
Linlithgow Rose           v    GLENAFTON ATHLETIC................0-3
Montrose Roselea          v    KILBIRNIE LADESIDE................1-0
Whitburn                  v    KILWINNING RANGERS................0-1
Fifth Round
AUCHINLECK TALBOT         v    Hill o' Beath Hawthorn............2-0
BEITH JUNIORS             v    Larkhall Thistle..................0-1
GLENAFTON ATHLETIC        v    Petershill........................0-1
KILWINNING RANGERS        v    FC Stoneywood.....................3-0
Sixth Round
KILWINNING RANGERS        v    AUCHINLECK TALBOT............1-1, 1-0
Semi Final
KILWINNING RANGERS        v    Arthurlie.........................1-0
FINAL
KILWINNING RANGERS        v    Kelty Hearts......................1-0