AYRSHIRE CLUBS IN THE SCOTTISH JUNIOR CUP (1997-1998)

First Round
AUCHINLECK TALBOT         v    Yoker Athletic....................6-1
Banchory St. Ternan       v    LUGAR BOSWELL THISTLE.............0-2
Bishopmill United         v    KELLO ROVERS......................0-3
Culter                    v    BEITH JUNIORS.....................0-2
DALRY THISTLE             v    Thornton Hibs................0-0, 1-0
DARVEL JUNIORS            v    Linlithgow Rose...................1-7
Glasgow Perthshire        v    CUMNOCK JUNIORS...................3-5
KILBIRNIE LADESIDE        v    Forfar West End..............0-0, 2-1
LARGS THISTLE             v    Baillieston..................2-2, 1-3
TROON                     v    Shotts Bon Accord.................5-2
WHITLETTS VICTORIA        v    Arthurlie.........................1-4
Second Round
ARDEER THISTLE            v    Johnstone Burgh...................1-3
Arniston Rangers          v    GLENAFTON ATHLETIC......1-1, 1*1, 3p4
Arthurlie                 v    SALTCOATS VICTORIA................4-2
AUCHINLECK TALBOT         v    Buchanhaven Hearts................6-1
Broxburn Athletic         v    KILWINNING RANGERS................0-1
Coltness United           v    ARDROSSAN WINTON ROVERS...........2-4
CRAIGMARK BUENTONIANS     v    New Elgin.........................4-3
CUMNOCK JUNIORS           v    Cruden Bay........................4-0
Dundee North End          v    DALRY THISTLE.....................1-0
HURLFORD UNITED           v    ANNBANK UNITED....................2-5
IRVINE MEADOW X1          v    Inverurie Loco Works..............1-0
IRVINE VICTORIA           v    Strathspey Thistle................7-4
KELLO ROVERS              v    Bonnybridge.......................2-1
Kelty Hearts              v    BEITH JUNIORS.....................1-4
LUGAR BOSWELL THISTLE     v    Petershill...................0-0, 0-4
MUIRKIRK JUNIORS          v    Longside..........................4-1
Stonehouse Violet         v    KILBIRNIE LADESIDE................0-2
TROON                     v    MAYBOLE JUNIORS...................1-0
Third Round
ANNBANK UNITED            v    Hill o' Beath Hawthorn............2-3
Armadale Thistle          v    CUMNOCK JUNIORS...................1-4
Arthurlie                 v    MUIRKIRK JUNIORS..................3-1
AUCHINLECK TALBOT         v    TROON.............................3-2
CRAIGMARK BURNTONIANS     v    Tranent...........................2-1
GLENAFTON ATHLETIC        v    Lewis United......................2-1
IRVINE VICTORIA           v    Blantyre Victoria.................0-5
Jeanfield Swifts          v    BEITH JUNIROS................2-2, 1-6
KILBIRNIE LADESIDE        v    Musselburgh Athletic..............2-0
KILWINNING RANGERS        v    Glenrothes........................4-1
Pollok                    v    KELLO ROVERS......................5-1
Thorniewood United        v    IRVINE MEADOW X1..................2-4
Vale of Clyde             v    ARDROSSAN WINTON ROVERS...........4-3
Fourth Round
AUCHINLECK TALBOT         v    GLENAFTON ATHLETIC................2-1
CRAIGMARK BURNTONIANS     v    Neilston..........................0-1
CUMNOCK JUNIIORS          v    Tayport...........................1-2
Harthill Royal            v    BEITH JUNIORS.....................0-1
IRVINE MEADOW X1          v    KILBIRNIE LADESIDE................1-3
Kirrie Thistle            v    KILWINNING RANGERS...........1-1, 0-1
Fifth Round
KILBIRNIE LADESIDE        v    Hill o' Beath Hawthorn.......1-1, 0-3
Larkhall Thistle          v    BEITH JUNIORS.....................1-2
Neilston                  v    AUCHINLECK TALBOT.................1-0
Shettleston               v    KILWINNING RANGERS................0-1
Sixth Round
Arthurlie                 v    BEITH JUNIORS................2-2, 3*2
KILWINNING RANGERS        v    Hill o' Beath Hawthorn.......2-2, 3-0
Semi Final
Arthurlie                 v    KILWINNING RANGERS...........2*2, 4p2