AYRSHIRE CLUBS IN THE SCOTTISH JUNIOR CUP (1996-1997)

First Round
ARDROSSAN WINTON ROVERS   v    Deveronside.......................3-1
BEITH JUNIORS             v    Coupar Angus......................6-1
Camelon                   v    KILWINNING RANGERS...........0-0, 0-5
Edinburgh United          v    DALRY THISTLE................2-2, 2-3
GLENAFTON ATHLETIC        v    Kilsyth Rangers...................5-1
MAYBOLE JUNIORS           v    New Elgin.........................7-1
Montrose Roselea          v    DARVEL JUNIORS....................3-0
SALTCOATS VICTORIA        v    Steelend Victoria.................3-0
Vale of Clyde             v    MUIRKIRK JUNIORS..................0-2
Second Round
ANNBANK UNITED            v    Benburb...........................2-1
ARDEER THISTLE            v    Thorniewood United................1-3
ARDROSSAN WINTON ROVERS   v    Banks o' Dee.................0-0, 1-2
Arniston Rangers          v    SALTCOATS VICTORIA................3-0
AUCHINLECK TALBOT         v    KILWINNING RANGERS................1-0
Baillieston               v    LARGS THISTLE...........2-2, 3*3, 1p2
BEITH JUNIORS             v    Burghead Thistle..................6-0
Cambuslang Rangers        v    KELLO ROVERS......................4-3
Carluke Rovers            v    MAYBOLE JUNIORS...................0-1
DALRY THISTLE             v    Maryhill..........................2-4
Dunbar United             v    TROON.............................1-3
Glasgow Perthshire        v    LUGAR BOSWELL THISTLE.............1-2
GLENAFTON ATHLETIC        v    Inverurie Loco Works..............2-3
HURLFORD UNITED           v    Sunnybank.........................1-4
IRVINE VICTORIA           v    Shettleston.......................0-2
KILBIRNIE LADESIDE        v    IRVINE MEADOW X1..................2-1
Kirkintilloch Rob Roy     v    CUMNOCK JUNIORS...................0-3
Vale of Leven             v    CRAIGMARK BURNTONIANS........1-1, 2-1
Whitburn                  v    MUIRKIRK JUNIORS..................4-3
WHITLETTS VICTORIA        v    FC Stoneywood.....................0-1
Third Round
ANNBANK UNITED            v    Crossgates Primrose...............4-0
AUCHINLECK TALBOT         v    Forfar West End...................5-0
Bon Accord                v    LUGAR BOSWELL THISTLE.............3-1
Cumbernauld United        v    LARGS THISTLE................0-0, 2*3
FC Stoneywood             v    TROON........................1-1, 1-2
Kirrie Thistle            v    MAYBOLE JUNIORS..............1-1, 0-3
Lochee Harp               v    KILBIRNIE LADESIDE................1-4
Pumpherston               v    BEITH JUNIORS.....................1-2
Royal Albert              v    CUMNOCK JUNIORS...................0-1
Fourth Round
ANNBANK UNITED            v    Hil o' Beath Hawthorn.............0-4
AUCHINLECK TALBOT         v    Newtongrange Star.................2-1
BEITH JUNIORS             v    Bon Accord...................2-2, 4-3
KILBIRNIE LADESIDE        v    Arniston Rangers.............1-1, 0-1
LARGS THISTLE             v    Lewis United......................1-0
MAYBOLE JUNIORS           v    Arthurlie.........................1-3
TROON                     v    CUMNOCK JUNIORS...................0-3
Fifth Round
BEITH JUNIORS             v    Fauldhouse United.......1-1, 0*0, 6p7
CUMNOCK JUNIORS           v    Petershill...................1-1, 2-0
LARGS THISTLE             v    Blantyre Victoria............2-2, 0-1
Tranent                   v    AUCHINLECK TALBOT.................0-1
Sixth Round
AUCHINLECK TALBOT         v    Blantyre Victoria.................0-3
CUMNOCK JUNIORS           v    Arthurlie....................4-4, 1-2