AYRSHIRE CLUBS IN THE SCOTTISH JUNIOR CUP (1974-1975)

First Round
Aberdeen East End         v    TROON........................1-1, 0-2
AUCHINLECK TALBOT         v    Lanark United.....................4-1
Bishopmill United         v    Ardrossan Winton Rovers...........2-0
Blantyre Victoria         v    WHITLETTS VICTORIA...............10-0
CUMNOCK JUNIORS           v    Shettleston.......................1-0
DARVEL JUNIORS            v    Thorniewood United................5-1
Livingston United         v    KILWINNING RANGERS................0-2
MUIRKIRK JUNIORS          v    Perth Celtic......................3-1
Parkvale                  v    IRVINE VICTORIA...................1-5
St Joseph's               v    LARGS THISTLE.....................1-5
Second Round
AUCHINLECK TALBOT         v    Greenock..........................5-1
Cumbernauld United        v    BEITH JUNIORS.....................2-1
CUMNOCK JUNIORS           v    Caberfeidh.......................14-1
DALRY THISTLE             v    Sunnybank.........................3-2
Duntochter Hibs           v    SALTCOATS VICTORIA................2-1
Forfar West End           v    LARGS THISTLE.....................1-5
GLENAFTON ATHLETIC        v    Pumpherston.......................2-5
HURLFORD UNITED           v    Buckie Rovers....................11-0
IRVINE MEADOW X1          v    KILBIRNIE LADESIDE................0-1
KELLO ROVERS              v    Blairgowrie.......................4-0
KILWINNING RANGERS        v    Montrose Roselea..................3-1
Lochore Welfare           v    CRAIGMARK BURNTONIANS.............1-2
LUGAR BOSWELL THISTLE     v    Renfrew......................2-2, 2-4
MAYBOLE JUNIORS           v    Lewis United......................1-3
MUIRKIRK JUNIORS          v    Bo'ness United....................2-4
Petershill                v    IRVINE VICTORIA..............1-1, 5-1
Polkemmet                 v    TROON.............................1-5
Royal Albert              v    DARVEL JUNIORS...............1-1, 1-2
Yoker Athletic            v    Annbank United.....0-0, 1-1, 2-2, 4-1
Third Round
AUCHINLECK TALBOT         v    KIRRIE THISTLE....................4-1
Baillieston               v    CRAIGMARK BURNTONIANS.............5-1
Bathgate Thistle          v    LARGS THISTLE.....................2-0
Camelon                   v    KELLO ROVERS......................1-8
DALRY THISTLE             v    Cumbernauld United................0-2
Forth Wanderers           v    CUMNOCK JUNIORS...................3-2
HURLFORD UNITED           v    Luncarty.....................4-4, 1-2
KILBIRNIE LADESIDE        v    Leven.............................2-1
Lochgelly Albert          v    DARVEL JUNIORS....................2-0
St. Roch's                v    KILWINNING RANGERS......1-1, 1-1, 3-1
TROON                     v    Clackmannan.......................4-1
Fourth Round
AUCHINLECK TALBOT         v    KILBIRNIE LADESIDE................1-2
Kirkcaldy YM              v    KELLO ROVERS......................0-3
TROON                     v    Lochgelly Albert..................1-0
Fifth Round
Broxburn Athletic         v    KELLO ROVERS............1-1, 3-3, 1-2
KILBIRNIE LADESIDE        v    East Kilbride Thistle.............3-2
Newtongrange Star         v    TROON.............................3-2
Sixth Round
KILBIRNIE LADESIDE        v    Newtongrange Star.................2-0
Rutherglen Glencairn      v    KELLO ROVERS......................1-0
Semi Final
Rutherlen Glencairn       v    KILBIRNIE LADESIDE................3-2