AYRSHIRE CLUBS IN THE SCOTTISH JUNIOR CUP (1968-1969)

First Round
ARDROSSAN WINTON ROVERS   v    CUMNOCK JUNIORS...................1-4
CRAIGMARK BURNTONIANS     v    Musselburgh Athletic..............1-2
EM United                 v    Irvine Meadow X1..................0-9
KILWINNING RANGERS        v    ARDEER THISTLE....................1-4
LARGS THISTLE             v    Linlithgow Rose...................2-3
Port Glasgow              v    IRVINE VICTORIA...................4-1
TROON                     v    Dunipace..........................0-3
Second Round
ARDEER THISTLE            v    Lesmahagow........................1-0
AUCHINLECK TALBOT         v    Baillieston.......................0-4
BEITH JUNIORS             v    Dalkeith Thistle..................3-2
CUMNCOK JUNIORS           v    ANNBANK UNITED....................8-3
DALRY THISTLE             v    Bathgate Thistle..................0-1
DARVEL JUNIORS            v    Vale of Leven.....................3-1
DREGHORN                  v    Dunipace..........................1-6
GLENAFTON ATHLETIC        v    Rutherglen Glencairn.........2-2, 0-5
HURLFORD UNITED           v    KELLO ROVERS......................0-3
IRVINE MEADOW X1          v    LUGAR BOSWELL THISTLE.............3-0
KILBIRNIE LADESIDE        v    Preston Athletic.............2-2, 3-1
MAYBOLE JUNIORS           v    Pollok............................2-0
MUIRKIRK JUNIORS          v    Newtongrange Star.................4-2
SALTCOATS VICTORIA        v    St. Roch's........................1-3
WHITLETTS VICTORIA        v    Maryhill..........................4-0
Third Round
ARDEER THISTLE            v    Whitburn..........................4-1
Broughty Athletic         v    DARVEL JUNIORS..........1-1, 2-2, 4-1
CUMNOCK JUNIORS           v    Cumbernauld United................3-2
Dundee North End          v    MAYBOLE JUNIORS...................5-2
IRVINE MEADOW X1          v    Downfield.........................4-1
KILBIRNIE LADESIDE        v    Sunnybank....................1-1, 0-2
MUIRKIRK JUNIORS          v    Stonehaven........................2-1
Peebles Rovers            v    KELLO ROVERS.................2-2, 1-4
Shettleston               v    BEITH JUNIORS.....................4-1
WHITLETTS VICTORIA        v    Penicuik Athletic............1-1, 0-7
Fourth Round
Armadale Thistle          v    KELLO ROVERS......................2-0
Broughty Athletic         v    IRVINE MEADOW X1.............2-2, 1-2
CUMNOCK JUNIORS           v    Dundee North End..................3-0
Penicuik Athletic         v    ARDEER THISTLE...............0-0, 1-0
Rutherglen Glencairn      v    MUIRKIRK JUNIORS..................3-0
Fifth Round
Dunbar United             v    IRVINE MEADOW X1..................0-1
CUMNOCK JUNIORS           v    Rutherglen Glencairn..............2-0
Sixth Round
IRVINE MEADOW X1          v    Petershill...................1-1, 2-1
CUMNOCK JUNIORS           v    Kirkintilloch Rob Roy.............0-3
(abandoned 6 minutes from end because of pitch invasion - result stood)
Semi Final
IRVINE MEADOW X1          v    Cambuslang Rangers...........1-1, 1-2